OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Skutočný príbeh - Katka

Heroín dohnal Katku na dno. Až k prostitúcii

29.09.2010 Autor: Tobi, Foto: aerofilms

Ak na vás ide jesenná depresia, máte problémy s partnerom, nedarí sa vám v práci, ktorá vás navyše nenapĺňa, s deťmi si akosi nerozumiete, a vôbec, všetko sa vám zdá akési čudné a pochmúrne, určite by ste si mali zájsť do kina, alebo si aspoň doma pozrieť film Katka.

 

image

Tento zberný dokument Heleny Třeštíkovej o drogovo závislej Katke, ktorý vznikal cez desať rokov, vám na nálade určite nepridá, no môže vám ponúknuť pri hlbšom zamyslení užitočný pohľad na vlastný život. Že nie je možné porovnávať svoj život s životom sfetovanej dievčiny? Možno na prvý pohľad nemožné, no paralela sa tu nájsť dá – aj keď zámerom režisérky určite nebola...

Celých štrnásť rokov trvalo, kým režisérka zozbierala materiál, ktorý tento rok na jar ponúkla divákom na filmových plátnach v zostrihanej verzii.

Silno emotívny a sugestívny príbeh mladej dievčiny sa začína na konci puberty, kedy prvý raz predčasne opúšťa program pre drogovo závislých a vydáva sa na cestu životom. O tom, že vôbec nie je príjemný, vás presvedčí každá z 96 minút filmu.

Katka, závislá na heroíne a iných psychotropných látkach, prináša otvorenú spoveď narkomanky, odhaľuje nám svoje myšlienkové pochody v abstinenčných fázach, ale aj v stave „delíria“. Rozpráva o svojich pocitoch a postojoch k drogám, k životu, budúcnosti, deťom, necháva nás nazrieť až do takých intímnych zákutí svojho života, že bez heroínu a iných návykových látok by asi pravdepodobne podobný film nikdy nevznikol.

 

image

Aj keď si hlavná hrdinka od začiatku uvedomuje, že s drogami jej cesta nesmeruje nikam inam, len ku dnu, v dokumente máme možnosť sledovať štrnásť rokov jej beznádejného boja so silou závislosti, ktorú nedokáže premôcť ani s opakovanou pomocou sociálnych pracovníkov.

Zlomovým momentom by sa azda mohlo zdať tehotenstvo narkomanky, no ani to nedokáže premôcť chorobnú túžbu po drogách – práve naopak, dostáva Katku ešte do zložitejšej situácie. Na svet tak v stave striedavo uvedomovanej beznádeje privádza svoju závislú dcéru.

Kolotoč „zohnať peniaze na drogu – aplikovať drogu“ samozrejme odkrýva aj finančný aspekt problému. A tak sa od počiatočných zárobkov prenášame cez krádeže až k nechcenej prostitúcii. Práve v poslednej situácii môžeme vidieť hrdinku v ťažko opísateľnej situácii, kedy po rozchode s priateľom, de facto úplne sama vo vyše miliónovej Prahe, zápasí s poslednými hodnotami vnútornej etiky, len aby zohnala peniaze na drogy.

Dokument prináša drsnú realitu života narkomanky. Bez prikrášlení, bez zásahov – situuje nás do role pozorovateľa, ktorý aj keby chcel v hraničnej situácii zasiahnuť, nemôže. Pretože jediný, kto môže zasiahnuť, je samotná Katka. Tá však z prudko rozbehnutého kolotoča nevie vystúpiť a utápa sa v čoraz hlbších sebaklamoch, ktoré sa pre ňu stávajú realitou.

 

image

Čaro podania príbehu Helenou Třeštíkovou je o to silnejšie, že z filmu je evidentný osobný vzťah s hlavnou hrdinkou, ktorý rokmi vznikol. Tento vzťah režisérka svojím snímkom úspešne prenáša aj na diváka, ktorý napriek všetkým nakumulovaným prešľapom, Katku v jej situácii ľutuje. Vidí totiž jej nerovný zápas – zápas heroínu s nestabilnou ľudskou psychikou, zápas drogy s citmi ženy, zápas „absťákov“ s túžbou matky po svojom dieťati.

Koniec filmu neprináša happy end ani rozuzlenie, len pohľad na psychicky a fyzicky zdevastovanú ženu po tridsiatke, no zároveň naznačuje akúsi nádej, že napriek nespočetným pádom hrdinky je stále možnosť doviesť náročný boj do víťazného konca.

Po skončení filmu nastala v kinosále nie často vídaná situácia: ľudia ostali sedieť na svojich sedadlách ešte niekoľko sekúnd po skončení titulkov v takmer hrobovom tichu. Nie preto, že by boli ohúrení fascinujúcimi 3D efektami a pompéznosťou filmu. Skôr schladení drsnou realitou skutočného príbehu vyvolávajúceho v hlave mnoho otáznikov...

 

image

Drobná paralela

Ako sa spomína v úvode článku, medzi životom Katky sa dá miestami nájsť paralela s našim vlastným životom. Aj keď si to režisérka možno neuvedomila, dokumentom zanechala memento pre naše vlastné životy, ktoré práve vďaka nevedomosti (či skrytému úmyslu) nepôsobí pateticky.

Hrdinka síce zápasí so závislosťou na heroíne, ktorého návykovosť sa zdá neporovnateľná s čímkoľvek iným, opak však môže byť pravdou. Samy totiž denne zápasíme s mnohými závislosťami, ktoré možno nie sú také agresívne ako heroín, no keď si to zoberieme do dôsledkov, môžu mať na nás rovnako fatálny dosah ako táto tvrdá droga. Preto je dobré mať každý deň na pamäti, že najhorší je sebaklam. Lebo ten, čo vás klame, je stále s vami. Ak totiž splynie sebaklam s realitou, akýkoľvek menší vnútorný boj sa zmení na vopred prehranú veľkú bitvu...

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, mazať a ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk